Duyurular

GAZİ ÜNİVERSİTESİ

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

ÖĞRENCİ KAYIT KILAVUZU

 

İÇİNDEKİLER

 

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI

 

 1. E-DEVLET ÜZERİNDEN (Elektronik) KAYIT
 2. ÜNİVERSİTEDE KAYIT
 3. KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER
 4. KAYIT TARİHİNDE MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER (12. Sınıf Öğrencileri)
 5. KATKI PAYI VE ÖĞRENİM ÜCRETLERİ
 6. ÜNİVERSİTEMİZE KESİN KAYIT YAPTIRACAK ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
 7. GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİNE GİRİŞ ve ÖĞRENCİ NUMARASI ÖĞRENME
 8. 2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS KAYITLARI
 9. ÖĞRENCİ KİMLİK KARTLARI
 10. KISMEN VEYA TAMAMEN YABANCI DİLDE EĞİTİM YAPAN PROGRAMLAR İÇİN YETERLİK SINAVI  
 11. ZORUNLU HAZIRLIK EĞİTİMİ İÇİN SEVİYE TESPİT SINAVI
 12. İNGİLİZCE SEVİYE TESPİT SINAVI
 13. KREDİ TRANSFERİ  
 14. ÖĞRENİME ARA VERME VE İZİNLİ SAYILMA
 15. EĞİTİM ÖĞRETİME İLİŞKİN BİLGİLER
 16. GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI İLETİŞİM BİLGİLERİ

 

REKTÖRÜMÜZÜN MESAJI

Sevgili Gençler,

94 yıllık güçlü ve başarılı bir kültürün yeni üyeleri olarak Üniversitemize hoş geldiniz. Vardığınız bu son nokta aslında güzel bir başlangıç, çok değerli bir fırsat olarak önünüzde durmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek yeni bakış açılarınızla, çeşitli ilgi alanlarınızla Gazi Üniversitesini şimdiden zenginleştirmeye başladınız.

Ülkemizin en saygın araştırma üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesini kazanarak “Gazili Olmak” ayrıcalığına ve mutluluğuna kavuşmuş bulunmaktasınız. Bu ayrıcalığı, bu değerli çatı altında uzun yıllardır yaşayan bir hocanız olarak hislerinizi anlıyor ve yılların bu heyecandan hiçbir şey eksiltmeyeceğini bilmenizi istiyorum.

1926 yılından bu yana Türkiye’nin eğitim hayatına yön veren Gazi Üniversitesi, seçkin akademik ve idari kadrosuyla öğrencisiyle yakından ilgilenen, bir aile anlayışı içinde eğitim veren sıcak ortamı, fiziki mekânları, sosyal tesisleri ve spor alanlarıyla bir üniversite öğrencisinin tüm isteklerine cevap verebilmekte, öğrencinin kendini her yönden geliştirmesine imkân sağlamakta ve uluslararası platformda ülkemizi başarıyla temsil etmesi için fırsatlar sunmaktadır.

Önümüzdeki yıllarda, eğitimimiz, araştırmalarımız ve toplumumuza katkımızla Türkiye’nin dönüşümünde önemli bir rol oynayacağımıza inanıyoruz. Bu inanç, bizim her gün daha istekli, daha kararlı ve daha çok çalışmamıza ışık tutacaktır. Zengin ve yetkin akademik kadrosunun yanı sıra köklü bilimsel geleneği olan Üniversitemizde bulunacağınız süre içerisinde, akademik başarınız yanında, sosyal başarı için gereken donanımı da kazanacağınıza ve bu donanımınızı her daim vatanımız ve milletimizin lehine kullanacağınıza canı gönülden inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın merkezinde konumlanmış kampüsüyle kent ile içi içe, kentin insanına güvenen, onlarla birlikte eserler üreten, her yaş grubuna sunduğu bireysel eğitim ve gelişim olanaklarıyla rengârenk bir üniversite olan Gazi Üniversitesine hoş geldiniz diyor, geleceğinizi inşa için kazandığınız büyük başarıyı tebrik ediyorum.

Sevgi ve başarı dileklerimle…    

Prof. Dr. Musa YILDIZ

Gazi Üniversitesi Rektörü

 

Sevgili Öğrencilerimiz, Genç GAZİ’liler!

Başarılarınızdan dolayı sizleri kutlar, başarılarınızın devamını dileriz. Kayıt sürecinde sizleri bilgilendirme amacı ile hazırlanan bu Kılavuzu, son bölümüne kadar dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.


Üniversitemize kayıt işlemleri iki şekilde gerçekleştirilecektir. Yerleşen öğrencilerimiz aşağıda açıklamaları yapılan iki yöntemden sadece birini tercih ederek kayıt işlemlerini tamamlayacaklardır.

 

1- E-DEVLET ÜZERİNDEN (Elektronik) KAYIT

Üniversitemize yeni yerleşen adaylar https://turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden e-Devlet şifrelerini kullanarak elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabileceklerdir. E-Devlet şifresi ulunmayan adaylar, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik belgeleriyle şahsen PTT şubelerine başvurarak şifrelerini temin edebilirler.

TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi programı dışındaki tüm programlara E-Kayıt yaptırılabilir.

E-Devlet üzerinden elektronik kayıtlar, 29 Ağustos - 6 Eylül 2020 tarihleri arasında https://turkiye.gov.tr web adresinde, “e-hizmetler” bölümünde yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki “Üniversite E-Kayıt” seçeneğinden e-Devlet şifresiyle kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra gerçekleştirilecektir.

E-Devlet kaydını yapan adaylar kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alarak kayıtlarını tamamlayacaklardır.

Üniversiteye E-Kayıt üzerinden elektronik kayıt yaptıran öğrencilerin, Üniversiteye gelerek kayıt yaptırmalarına ve belge getirmelerine gerek yoktur.

Üniversiteye E-Kayıt Kılavuzu için TIKLAYINIZ!

E-Devlet üzerinden elektronik kayıt yaptıran öğrencilerin ÖSYM sisteminde kayıtlı bulunan cep telefonlarına, Üniversitemiz tarafından, kayıt yaptırdıklarına dair SMS gönderilecektir. Aynı zamanda öğrenciler E-Devlet kayıtlarının yapıldığına dair bilgiyi Gazi Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi’nde de görebileceklerdir.

*Spor Bilimleri Fakültesinin, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği programlarına elektronik kayıt yaptıran öğrencilerin, tam teşekküllü bir Devlet veya Üniversite Hastanesinden alacakları, eğitimlerini sürdürmeyi ve ağır efor gerektiren sporları yapmayı engelleyecek fiziki engeli olmadığını belgeleyen Sağlık Kurulu Raporunu 5 Ekim 2020 günü saat 17:30’a kadar Spor Bilimleri Fakültesinin Öğrenci İşleri Birimine ibraz etmeleri gerekmektedir.    

ÖNEMLİ NOT: Yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimize, zaman tasarrufu sağlaması ve maddi manevi külfeti azaltması sebebiyle https://turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırmaları önemle tavsiye edilmektedir.

 

2-ÜNİVERSİTEDE KAYIT

 • Elektronik kaydı tercih etmeyen öğrenciler,
 • Zorunlu nedenlerle  (liseden mezun olduğu halde E-Kayıt sisteminde mezun görünmeyenler, askerlikle ilgili sorunu olanlar, TC kimlik numarasına sahip olmayanlar, başka bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olanlar) elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler,
 • Üniversitemizce, elektronik kayıt kapsamı dışında tutulan TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi programına kayıt yaptıracak öğrenciler,

kesin kayıt için gerekli belgeleri hazırlayarak; 31 Ağustos - 5 Eylül 2020 tarihlerinde, şahsen veya noterden vekaletname verecekleri kişiler aracılığıyla kayıtlarını yaptıracaklardır. 

Kayıt yerlerimiz ilgili fakülte ve meslek yüksekokullarımız öğrenci işleri bürolarıdır.

Akademik birim adreslerimize web sayfaları üzerinden erişilebilmektedir.

 

3- KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER

    (E-KAYIT YAPTIRMAYAN ÖĞRENCİLER İÇİN)

1-Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Başarı Belgesi, Mezuniyet Belgesi yerine geçmez.)

2-Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.) 

3-12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf 

4-Adayların ÖSYM sonuç belgesinin internet çıktısı

 1. TUSAŞ-Kazan Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programı için, havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmadığını gösteren Adli Sicil Kaydı Belgesi ile mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs) bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınmış Sağlık Raporu [2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, Özel Koşul ve Açıklamalar, 2. kısım 49. maddesi]

6-Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği Programları için tam teşekküllü bir Devlet veya Üniversite Hastanesinden alınmış “Sağlık Kurulu Raporu” 

 

4-KAYIT TARİHİNDE MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER (12. Sınıf Öğrencileri)

Lise mezuniyetleri MEB aracılığıyla sorgulanacaktır. MEB sorgusu yapılamayan adaylardan kayıtta lise diplomasının aslı istenecektir. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adaylar da belirtilen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırabileceklerdir. Bu öğrencilerin mezun olduklarına dair belgelerini 31 Aralık 2020 tarihine kadar Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığına ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir.

 

5-KATKI PAYI VE ÖĞRENİM ÜCRETLERİ

Örgün öğretim (birinci öğretim) öğrencileri,  Katkı Payı (Harç) ödemeden kayıtlarını yapabileceklerdir. 

 

6-ÜNİVERSİTEMİZE KESİN KAYIT YAPTIRACAK ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

*Erkek adayların askerlik durumları MSB aracılığıyla sorgulanacaktır. İhtiyaç duyulduğu takdirde kayıt esnasında askerlik belgesi talep edilebilecektir. Bu nedenle kayıt öncesinde www.turkiye.gov.tr sayfasından veya Askerlik Şubenize başvurarak askerlik durumunuzun kayıt işlemleri için bir engel taşıyıp taşımadığı bilgisini öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır. 

*Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Genel Kurul Kararlarına göre bir öğrenci aynı anda iki lisans veya iki ön lisans programına devam edememektedir (açık öğretim ve uzaktan öğretim programları hariç). Söz konusu durum Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sorgulanacaktır. Böyle bir durumun oluşması halinde öğrenciden bir programı tercih etmesi istenecektir.

*Üniversitede kayıtta, eksik belgeyle yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve kayıt yapılmayacaktır. 

*İlan edilen kayıt tarihleri dışında kayıt yapılmayacak ve kaydı yapılmayan bu adayların yerleri boş kontenjan olarak ÖSYM’ye bildirilecektir.

*YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için ise üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. 

 

7-GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİNE GİRİŞ ve ÖĞRENCİ NUMARASI ÖĞRENME

E-KAYIT veya ÜNİVERSİTEDE KAYIT işlemlerinden birini seçerek kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra, Üniversitemiz öğrenci bilgi sistemine giriş için öğrenci no (öğrenci numarası) ve şifre (ilk şifreniz TC Kimlik numaranızın ilk 5 rakamı) bilgilerini veya e-devlet şifrenizi kullanarak, https://obs.gazi.edu.tr/ bağlantısından sisteme giriş yapıp ilgili alanları doldurunuz ve şifrenizi değiştiriniz. Kendi güvenliğiniz için şifrenizi kimseyle paylaşmayınız. 

E-KAYIT veya ÜNİVERSİTEDE KAYIT yöntemlerinden biriyle kaydını tamamlayan öğrencilerimiz, öğrenci numaralarını https://obs.gazi.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx adresinden öğrenebileceklerdir.

 

8-2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS KAYITLARI

Üniversitemize yerleşen ve kesin kayıt işlemini tamamlayan tüm öğrencilerin 2020-2021 eğitim öğretim yılı akademik takviminde ilgili Fakülte / Yüksekokul / Meslek Yüksekokulunun güz yarıyılı için kayıt yenileme tarihlerinde öğrenci bilgi sistemi üzerinden ders seçimi yaparak ders kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir. Kayıt yenileme tarihlerinden önce, ders kaydının ne şekilde yapılacağına ilişkin www.ogris.gazi.edu.tr veya www.gazi.edu.tr sayfasında duyuru yapılacaktır. Öğrenciler, öğrenimleri süresince ders kayıt işlemlerini akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde kendileri yapmak zorundadır. Ancak yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin akademik danışmanları kontrolünde ve ilgili fakülte adreslerinden duyurulan bilgileri dikkate alarak ders kayıt işlemlerini yapmaları olası hataları önleyecektir.

 

9-ÖĞRENCİ KİMLİK KARTLARI

Yukarıda belirtilen işlemleri tamamlayan öğrencilerimiz, daha sonra duyurulacak tarihten itibaren, üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan fotoğraflı kimlik belgelerinden birini (T.C. Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı, pasaport veya ehliyet) ibraz ederek kayıtlı oldukları birimlerden kimlik kartlarını alabileceklerdir.  

 

10-KISMEN VEYA TAMAMEN YABANCI DİLDE EĞİTİM YAPAN PROGRAMLAR İÇİN YETERLİK SINAVI

E-Kayıt üzerinden elektronik olarak veya Üniversitede kayıt yaptıran öğrencilerden programlarında zorunlu hazırlık sınıfı bulunanların (kısmen veya tamamen yabancı dilde eğitim yapan programlar) 28 ve 30 Eylül 2020 tarihlerinde yapılacak olan yabancı dil muafiyet sınavına katılmaları gerekmektedir. 

Ayrıntılı bilgiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulunun internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için TIKLAYINIZ!

 

KAYIT OLDUĞU BÖLÜMDE ZORUNLU HAZIRLIK SINIFI BULUNAN ÖĞRENCİLERİN BU SINAVA KATILIMI MECBURİDİR!

 

Hazırlık sınıfı bulunan programlarımız;

 • Mühendislik Fakültesi (Tüm Programlar)
 • Mimarlık Fakültesi (Tüm Programlar)
 • Tıp Fakültesi (İngilizce Tıp Programı)
 • Gazi Eğitim Fakültesi (İngilizce Öğretmenliği, Arapça Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Fransızca Öğretmenliği Programları)

 

Bölümünde zorunlu hazırlık sınıfı bulunmayan öğrenciler bu sınava katılmayacaklardır.

 

11- ZORUNLU HAZIRLIK EĞİTİMİ İÇİN SEVİYE TESPİT SINAVI

Kısmen veya tamamen yabancı dilde eğitim yapan programlar için düzenlenen yeterlik sınavını geçemeyen öğrencilerin yabancı dil seviyelerini belirlemek amacıyla 1 Ekim 2020 Perşembe günü saat 10:00’da ‘Hazırlık Eğitimi İçin Seviye Tespit Sınavı’ yapılacaktır. Kısmen veya tamamen yabancı dilde eğitim yapan programlara kayıt olup yeterlik sınavında başarısız olan tüm öğrencilerin bu sınava katılması gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulunun internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için TIKLAYINIZ!

 

12-İNGİLİZCE SEVİYE TESPİT SINAVI

Üniversitemizin öğrenim dili Türkçe olan lisans programlarına yeni kayıt olan öğrenciler isterlerse,  29 Eylül 2020 Salı günü saat 14.00'de yapılacak “İngilizce Seviye Tespit Sınavı”na girebilirler. Bu sınavdan yeterli not ortalaması alan öğrenciler, öğrenimleri süresince okutulan zorunlu yabancı dil derslerinden (İNG-101,İNG-102,İNG -201,İNG-202,İNG-301,İNG-302) muaf sayılırlar. Aldıkları notlar yarıyıl ve genel akademik not ortalamalarına katılır.  (Hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler ile hazırlık sınıfı muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler bu sınava katılamazlar.)

Ayrıntılı bilgiye Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulunun internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Pandemi koşulları sebebiyle sınavların yapılış biçiminde ve tarihlerinde meydana gelebilecek olası değişikliklere ilişkin bilgilendirmeler, Yabancı Diller Yüksekokulunun internet sayfasından duyurulacak ve ayrıca sistemde kayıtlı cep telefonunuza bilgilendirme SMS’i gönderilecektir.

 

13- KREDİ TRANSFERİ

Üniversitemize yeni kayıt olan ve daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, bu yükseköğretim kurumunda alıp başarılı oldukları derslerin kredilerinin transfer edilmesi talebinde bulunabilirler.

Küresel COVID-19 salgını nedeniyle, kredi transferi başvurularının hangi yöntemle ve ne zaman yapılacağı Eylül ayının son haftasında duyurulacaktır.

 

14-ÖĞRENİME ARA VERME VE İZİNLİ SAYILMA

Kesin kayıttan sonra, Gazi Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Sınav Yönetmeliği’nin 17. maddesi uyarınca öğrenimine ara vermek veya izinli sayılmak isteyen öğrenciler, Gazi Üniversitesi Haklı ve Geçerli Nedenler Yönergesi’nde belirtilen usulle 20 Ekim 2020 günü saat 17:30’a kadar kayıt yaptırdıkları akademik birime başvuracaklardır.

 

15-EĞİTİM ÖĞRETİME İLİŞKİN BİLGİLER

Akademik Takvim için TIKLAYINIZ! 

Üniversitemizde eğitim-öğretime ilişkin yönetmelik ve yönergelere Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığının www.ogris.gazi.edu.tr sayfasından,

Üniversitemizde yabancı hazırlık sınıfı uygulamasına ilişkin bilgiye Yabancı Diller Yüksekokulunun  http://ydyo.gazi.edu.tr/ sayfasından,

Burs, öğrenci toplulukları, danışma merkezi, sağlık ve spor hizmetleri vb. bilgiye http://mediko.gazi.edu.tr/ sayfasından ulaşılabilir.

 

16- GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Emniyet Mahallesi Bandırma Caddesi No:6, 06560 Yenimahalle / ANKARA 

E-posta: ogris@gazi.edu.tr 

Telefon No: +90 (312) 202 20 00

Belge Geçer: +90 (312) 221 32 02

Öğrenci Danışma Hattı: +90 (312) 202 20 20

Web Adres: www.ogris.gazi.edu.tr